Зміни в політичному, соціально-економічному житті нашої країни, сучасні вимоги до якісної освіти спонукають як до радикальних реформ в українській освіті, так і до поступових кроків для її удосконалення. Пріоритетним є Закон України «Про повну загальну середню освіту». Сьогодні Верховною Радою прийнято 6 законодавчих актів, що вносять зміни до нього. Законом «Про повну загальну середню освіту» виокремлюються терміни «початкова школа», «гімназія», «ліцей». Ця законодавча норма - одна з причин приведення освітянської мережі Бершадської міської територіальної  громади у відповідність. У статті 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту» зазначається, що здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:

- початкова школа - здобуття початкової освіти (1-4 класи);

- гімназія - здобуття базової середньої освіти (5-9 класи);

- ліцей - здобуття профільної середньої освіти (10-11 класи)

Засновники закладів загальної середньої освіти мають достатньо часу «перехідного» періоду. Дана норма Закону набрала б чинності з 1 вересня 2024 року.

В громаді функціонують початкові школи та гімназії. Проте відсутні ліцеї. Чому?

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти» № 1658-IX від 15.07.2021 вніс суттєві зміни до Закону України «Про повну загальну середню освіту», а саме: у статті 32 йдеться про те, що «рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб приймають обласні, міські, сільські, селищні ради відповідно до вимог законодавств; для започаткування та проведення освітньої діяльності комунального ліцею засновник має забезпечити відповідність такого закладу освіти вимогам, що визначені Положенням про ліцей та ліцензійними умовами».

Також у Законі України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти», пункті 5-1 розділу десятого зазначено, що засновникам закладів освіти рекомендовано до 1 вересня 2027 року привести установчі документи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, у відповідність до чинного законодавства;

- пункт 5-2 містить наступне твердження: «розробити та подати обласним радам до 1 вересня 2024 року на затвердження плани формування мережі закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, з урахуванням вимог до ліцеїв»;

- у пункті 5-3 вказано, що засновники ліцеїв до 1 вересня 2027 року мають забезпечити належну матеріально-технічну базу, відібрати на конкурсних засадах педагогічних працівників, провести конкурс відповідно до вимог цього Закону на посаду керівника закладу освіти та вжити інших необхідних дій, визначених відповідними планами та законодавством.

Основною вимогою до такого типу закладу загальної середньої освіти є те, що ліцей забезпечує здобуття профільної середньої освіти (згідно з Положенням про ліцей). У п. 4 статті 6 розділу другого Закону України «Про повну загальну середню освіту» говориться про те, що здобуття профільної середньої освіти гарантується за академічним або професійним спрямуванням. Тому важливими сьогодні є наступні питання: 

  • спрямування ліцею;
  • профілі, запроваджені в ліцеї;
  • внутрішні структурні підрозділи, створені на базі ліцею.

Всі ці питання мають бути детально висвітлені у проєкті Статуту ліцею.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2024. Відділ освіти та спорту Бершадської міської ради